Zgodnie z zasadami neurodydaktyki staram się maksymalnie zaangażować uczniów do tworzenia materiałów dydaktycznych.
W szkole gdzie teraz pracuję (Super Memo Language Center), są fantastyczne warunki do tego, ponieważ nie mamy żadnego podręcznika. Zapomniałam już jak się kseruje i co to są ćwiczenia z luką 🙂 No chyba, że przygotowują je uczniowie sami dla siebie/kolegów z grupy.
W poprzednim miejscu pracy nie miałam tylu możliwości, ale i tak udawało mi się przemycić troszkę mojej filozofii nauczania, która w ostatnich latach okazała się mieć nawet nazwę – nauczania przyjaznego mózgowi.
Rezultatem dzielę się tutaj– przyda się szczególnie hispanistom, ponieważ jest to wiki (czyli prosta w obsłudze, strona internetowa stworzona z myślą o współpracy paru autorów), na której jest bardzo dużo materiałów stworzonych przez uczniów i sprawdzonych przeze mnie.
Można zauważyć, że prym wiedzie inne bardzo lubiane przeze mnie narzędzie – Quizlet. O naszym doświadczeniu z Quizletem napiszę może innym razem.
Co do wiki – akurat ten projekt trwał ok 3 lat. Wiki była administrowana tylko przeze mnie, ale wszystkie materiały są zrobione przez uczniów. Po sprawdzeniu osadzałam je na tej właśnie wiki, dzięki czemu widzieli wszyscy, że można z nich korzystać.
Wiki bardzo mi się przydawała zarówno na moich lekcjach z uczniami-autorami jak i w kolejnych latach, jako bank ćwiczeń dla uczniów, którzy dzięki niej mogli nadrobić braki.
Mam nadzieję, że się przyda 🙂
Weronika Górska-Wolniewicz – nauczycielka języka hiszpańskiego, metodyk z zakresu użycia TIK w nauczaniu (współautorka programu studiów podyplomowych na SWPS w Poznaniu) oraz ludolog z zamiłowania (członek PTN, PTBG, PAD). W czasie wolnym trener stepu amerykańskiego. Więcej informacji na stronie www.edubawa.pl.
programu edukacji empatycznej poprzez musicale “Poza słowami”,
certyfikowana trenerka Minimediacji SNO, trenerka języka serca.
Współorganizatorka IV edycji kursu Praktyka Współczucia (2022/2023).
Organizatorka i trenerka poznańskich grup ćwiczeniowych: empatycznej,
z Minimediacji SNO oraz Kręgów Naprawczych w Poznaniu.
Asystentka certyfikowanej trenerki NVC Agnieszki Pietlickiej.
- NVC w przedszkolu: klucz do empatycznej komunikacji – świadectwa. - 7 października 2024
- Od kar i nagród do mikrokręgów – czyli sprawiedliwość naprawcza w poznańskim przedszkolu 178. - 11 lipca 2019
- Szkoła zbudowana na systemie sprawiedliwości naprawczej? – To możliwe. - 7 czerwca 2019
4 odpowiedzi na “Wiki tworzona przez uczniów”
Super! Ja także gromadzę materiały wypracowane przez uczniów lub razem z uczniami na wiki! Wykorzystuję także materiały z błędami, nazwałam to EduRecycling, jako że w celach edulacyjnych można wykorzystać praktycznie wszystko !! 😉
http://deutschfun.wikispaces.com/Strona+g%C5%82%C3%B3wna
Hej, nie znam niemieckiego, ale będę polecać naszym lektorom:) Im na pewno się przyda. Poza tym dzięki za przykład prac uczniowskich, trudno takie znaleźć.
A masz doświadczenie z innymi generatorami wiki? Wikispaces po zmianach przestała mi się podobać, może coś zasugerujesz?
Nie mam porównania jak było przed zmianami i po, bo ja to powolutku od dwóch lat robię, a ponieważ robię też masę innych rzeczy to właśnie tak to powolutku idzie, i wikispaces mi wystarcza, na google sites też można fajne bazy różnych ćwiczeń i zagadanień tworzyć . A jeśli chodzi o prace uczniów – one sa dla mnie najważniejsze! Nie wyobrażam sobie opisywania lub prowadzenia szkolenia bez podawania właśnie przykładów uczniowskich, bo to w nich jest moooooc! 😉
No właśnie dlatego w opisie jest link do strony moich uczniów. 🙂 Na szkoleniach jest łatwiej z pokazywaniem przykładów, gorzej z publikowaniem np. zdjęć uczniów online, moi często nie chcą:( NA wiki akurat mam pozwolenie od autorów ćwiczeń.