jak Mini z uczniami 11 Listopada obchodziły.
Na naszych blogach wiele wzmianek o tym, jak nasi uczniowie uczcili Święto Niepodległości. To ważne, by od najmłodszych lat kształtować u dzieci uczucia patriotyczne i poczucie przynależności narodowej.
Cztery klasy z różnych miast realizują polsko-polski projekt eTwinning „My – dzieci Europy”. Jednym z zadań było przedstawienie działań uczniów, skupionych wokół Święta Niepodległości.
klasa II ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego z Kamieńca Wrocławskiego i Monika Walkowiak:
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy już 6 listopada. Uczestniczyliśmy w uroczystym apelu i Szkolnym Marszu Niepodległości. Śpiewaliśmy patriotyczne pieśni, poznaliśmy elementy naszej historii, oddaliśmy hołd zamordowanym w Chodaczkowie 1944 roku. Ich symboliczna mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Gajkowie. 7 listopada na pamiątkowych karteczkach napisaliśmy pozdrowienia. Ich adresatami byli nasi partnerzy projektu eTwinning, Pan Prezydent Bronisław Komorowski, pani Basia Gołębiowska (kierownik działu edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku), Wójt gminy Czernica pan Stefan Dębski, pani sołtys Wiesława Wolska i ksiądz naszej parafii Jan Kisz.
Na tabletach tworzyliśmy niepodległościowe plakaty i mapy myśli, których hasłem przewodnim było słowo „patriota”.
klasa II z „Małej Szkoły” NSP w Koninie Żagańskim i Joanna Apanasewicz:
Uczniowie długo przygotowywali się do uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości. Przez dwa tygodnie odbywały się próby przedstawienia prezentującego legendy o byłych i obecnej stolicach Polski. W przedstawieniu brali udział wszyscy uczniowie klas 1-3 oraz dwie grupy przedszkolaków. Uroczystość okraszona była wierszami, piosenkami oraz tańcami. Zobaczcie sami jaką piękną lekcję patriotyzmu udało nam się przygotować.
Joanna Apanasewicz zrobiła uczniom wszystkich klas lekcje interaktywną „Narodowe Święto Niepodległości”.
klasa II ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tarnowie i Dorota Zaród:
Podczas wizyty na cmentarzu w dniu 5 listopada postanowiliśmy odwiedzić miejsca pamięci narodowej, łącząc tradycję zapalania zniczy z okazji Zaduszek oraz zbliżające się Święto Niepodległości.Pierwszy był pomnik ofiar drugiej wojny światowej. Odczytaliśmy daty i obliczyliśmy, że ta wojna trwała 6 lat. Tam zapaliliśmy pierwsze znicze.
Następnie odnaleźliśmy pomnik ofiar Sybiru i Katynia. Zapłonęły kolejne znicze, odmówiliśmy modlitwę za zmarłych. Na koniec oddaliśmy hołd żołnierzom poległym w Powstaniu Styczniowym – 1863 roku. Uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy oraz ogniem zapalonych zniczy.
Bardzo się zdziwiliśmy, że Polska tak wiele lat musiała walczyć o niepodległość. Teraz żyjemy w wolnym kraju. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy walczyli o wolność. Podczas zajęć sprawdzaliśmy naszą wiedzę o Polsce, jej symbolach narodowych, najważniejszych miastach i historii.
Na lekcji z tabletami, korzystając z aplikacji Mamy Niepodległą! napisaliśmy życzenia do projektowych przyjaciół z okazji Święta Niepodległości.
Wykonaliśmy także na tabletach wszystkie zadania lekcji interaktywnej przygotowane przez panią Joasię, wychowawczynię Superklasy z Konina Żagańskiego. Bardzo Pani dziękujemy. W dniu 14 listopada cała szkoła obchodziła Święto Niepodległości. Nasza klasa zaśpiewała na tej uroczystości piosenkę „Przybyli ułani”.
klasa II a z Zespołu Szkół Nr 3 im. Lotników Polskich w Pile i ja:
Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy film pt. “Kto ty jesteś?”. Utrwaliliśmy nazwy i wygląd polskich symboli narodowych. Poznaliśmy legendę o Lechu i orle białym. Zaciekawiły nas obrazy przedstawiające godło w różnych czasach. Sami opisaliśmy współczesne. Korzystaliśmy z pięknych encyklopedii i albumów o Polsce. Zrobiliśmy piękne kotyliony! Będą wspaniałą ozdobą podczas szkolnych uroczystości.
Zapaliliśmy wirtualny znicz nieznanemu legioniście. Rozmawiając o wolnej i niepodległej Polsce nie zapomnieliśmy o tych, którzy poświęcili swe życie za ojczyznę. Wykorzystaliśmy stronę internetową Muzeum im. Józefa Piłsudskiego, która przewodziła tej akcji. Tylko jedno kliknięcie sprawiło, że my młodzi Polacy pamiętaliśmy o ich odwadze i poświęceniu. Każdy z nas zapisał imię i nazwisko legionisty na papierowym zniczu.
Chcieliśmy Święto Niepodległości uczcić razem z partnerami projektu oraz kolegami ze szkoły. Postanowiliśmy zrobić dla nich komiks w tablecie, w aplikacji Comiks Head Lite. To chyba fajny pomysł? Wykorzystaliśmy doskonale wszystkim znany wiersz Władysława Bełzy “Kto ty jesteś?”.
Była też inscenizacja piosenki “Przybyli ułani”.
https://www.youtube.com/watch?v=6QYgimQuOmo
I nasze chmury wyrazowe, stworzone wokół tematu POLSKA, w aplikacji Word Art.
Wisienką na uroczystym torcie była wideokonferencja między uczniami z Kamieńca Wrocławskiego i Piły. Były quizy patriotyczne, śpiewy pieśni i piosenek niepodległościowych. Wspaniałe przeżycie – radość, zachwyt i oklaski!!!
- #Superkoderzy na start! - 22 stycznia 2017
- Rytmiczne sylaby z płytką Makey Makey - 18 września 2016
- Pokazać innym siłę TiKu - 22 listopada 2015