Nie ma chyba osoby, która nie zetknęłaby się z tajemniczymi, kwadratowymi kodami. Kody QR (Quick Response) są wszędzie. Na wizytówkach, etykietach produktów, billboardach, w gazetach, w materiałach drukowanych.
Są jak zagadka, jak obietnica otrzymania niespodzianki, jak brama, za którą można znaleźć mnóstwo ciekawych informacji. W Europejskim Tygodniu Języków chcemy przekroczyć tą bramę razem z naszymi uczniami. Tym samym – chcemy zachęcić każdego: bądź nowoczesny, korzystaj z kodów QR! Posiadasz smartfon lub tablet? Wykorzystaj go w pełni!
Podróż do krainy kodów rozpoczynamy od pobrania specjalnej aplikacji. To nasz klucz do tajemniczych wrót. Z jej pomocą zmienimy nasze mobilne urządzenie w skaner kodów QR. W sieci jest ich bardzo wiele. Ważne, aby na dzień lub dwa przed rozwieszeniem kodów na szkolnych korytarzach lub w klasie, poprosić uczniów o wcześniejsze pobranie i zainstalowanie tych darmowych aplikacji na telefonach lub tabletach. Jeśli dysponujecie ogólnodostępną siecią WiFi w szkole, uczniowie mogą pobrać je nawet na chwilę przed rozpoczęciem skanowania.
Aplikacje na Android
QR Droid Private
https://play.google.com/store/apps/details?id=la.droid.qr.priva&hl=pl
QR SKANER
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.mobiem.android.skanerqr2&hl=pl
Aplikacja do czytania kodów QR na iPada/iPhone’a
Qrafter
https://itunes.apple.com/us/app/qrafter-qr-code-barcode-reader/id416098700?mt=8
Po zainstalowaniu wybranego czytnika możemy śmiało wkroczyć do świata magicznych kwadracików. Miała być niespodzianka na Europejski Tydzień Języków (od 23 do 27 września)? I jest! Super zestaw kodów QR do wykorzystania z uczniami w szkole. Doskonałe źródło sprawdzonych aplikacji i linków do stron www do nauki języka angielskiego. Szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadpodstawowa? Wybierz poziom, wytnij kody, a następnie rozmieść je w swojej szkole. Wspaniała przygoda z kodami QR i angielskim. Nawet jeśli sam nie używasz smartfona, zrób eksperyment. Wydrukuj kody, potnij je i rozwieś w szkole – zobaczysz, co będą robili uczniowie. Może warto do nich dołączyć?
Superbelfrzy przygotowali dla Was gotowe zestawy kodów, prowadzących do sprawdzonych w praktyce darmowych materiałów, dzięki którym Wasi uczniowie zamienią swoje smartfony i tablety w narzędzia przydatne w poznawaniu języków obcych. Osobny zestaw przeznaczony jest dla szkoły podstawowej, a osobny dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Każdy z zestawów składa się z kodów QR z linkami do stron internetowych przydatnych w nauce języka angielskiego, kodów z linkami do pobrania darmowych aplikacji językowych na smartfon/tablet z systemem Android oraz kodów z linkami do filmików na Youtube odpowiednich do danego poziomu edukacji. Dodatkowo dla liceów przygotowaliśmy stronę z kodami prowadzącymi do filmików z praktycznymi poradami do matury z języka angielskiego.
Powodzenia na szlakach nauki języka angielskiego z wykorzystaniem darmowych zasobów Internetu!
Zestawy kodów QR
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW – KODY QR (szkoła podstawowa)
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW – KODY QR (gimnazjum, ponadgimnazjalna)
Agnieszka Kubiak – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Koluszkach. Administratorka szkolnej strony internetowej. Szkolna koordynatorka projektów eTwinning, Comenius, Szkoła z klasą 2.0. Pasjonatka nowych technologii, szczególnie narzędzi internetowych przydatnych w pracy dydaktycznej z dziećmi. Należy do Superbelfrów RP.
Marcin Zaród – anglista w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie. Jeden z pomysłodawców tarnowskiej Fabryki Przyszłości. Latarnik Polski Cyfrowej. Szkolny koordynator projektu Szkoła z klasą 2.0. Entuzjasta nowoczesnych technologii. Należy do Superbelfrów RP.
- Ożyw smartfona w Europejskim Tygodniu Języków - 22 września 2013
3 odpowiedzi na “Ożyw smartfona w Europejskim Tygodniu Języków”
Nie zdążyłam dodać swoich propozycji do dokumentu, to wklejam tu https://www.dropbox.com/s/2rn0fuy0imn9ory/Tydzien%20%20jezykow.docx
Zawsze mnie to zastanawiała ta moda na dziwne kwadraciki. Tzn. wiedziałem, że to są jakieś kody ale nie wiedziałem w jaki sposób je odczytać.
Dzięki za info 😉
Rewelacyjny pomysł, już zapisałam, żeby wykorzystać na przyszły rok!
Problem jest tylko taki, że mamy w szkole wifi tylko na jednym piętrze, i to nie na całym 🙁