W tym roku szkolnym realizujemy nasz autorski, integracyjny, międzyszkolny projekt edukacyjny pt. „A może Wielkopolska”, który ma służyć rozwijaniu czytelnictwa i poznaniu swojego regionu- czyli Wielkopolski.
Jednym z zadań jest poznanie i utrwalenie gwary wielkopolskiej. Gwara w naszym regionie nie jest już tak powszechna jak kiedyś, dlatego warto przypominać o tak cennej części naszej kultury i tradycji.
Jak nauczyć dzieci podstawowych słów w gwarze wielkopolskiej?
Naszym zdaniem warto i należy to zadanie zrealizować poprzez zabawę oraz wykorzystując ulubione gry. Stąd pomysł na stworzenie kart do gry np. w memo czy „Piotrusia”. Przygotowane przez nas karty mają posłużyć do ćwiczeń w nazywaniu poszczególnych przedmiotów w gwarze wielkopolskiej. Jak je wykorzystać?
Propozycja 1
Rozkładamy karty na stole obrazkiem do dołu, tak aby uczeń nie widział obrazka. Kolejno dzieci odkrywają 2 karty, po to by odszukać parę. Jeśli się to uda można zabrać karty, wygrywa ten kto po zakończeniu gry zbierze najwięcej kart.
Dodatkowo można utrudnić zadanie poprzez np. prośbę o przegłoskowanie wyrazu, przesylabowanie, czy np, odmianę przez przypadki.
Propozycja 2
Podzielmy uczniów na 3-4 osobowe zespoły. Uczniowie rozdają sobie karty. Kolejno pobierają od siebie np. zgodnie z wskazówkami zegara kartę, ale jej nie widząc. Jeśli uzbierają parę, muszą wypowiedzieć to słowo i np. utworzyć liczbę mnogą do danego wyrazu. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zbierze wszystkie pary.
Karty do gry pobierzesz TUTAJ.
A szczegółowy opis projektu znajdziecie TUTAJ.
Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku, autorki blogów edukacyjnych www.specjalni.pl, www.tikzklasa.blogspot.com, trenerki, prowadzące szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii.
Print Friendly, PDF & Email
- PRZYCZYNY ZACHOWAŃ TRUDNYCH U UCZNIÓW ZE SPE - 16 lutego 2025
- Poczekajki dla uczniów - 29 grudnia 2024
- 3 GRUDNIA- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ - 29 listopada 2024