Z doświadczenia wiem, że dla młodego człowieka wzięcie odpowiedzialności za swoją edukację, świadome planowanie tego, czego i jak chce się uczyć, wybór rozszerzeń maturalnych oraz kierunku studiów bywa bardzo trudny.
Często zmuszony do podjęcia decyzji w trakcie rekrutacji do szkoły średniej, nie ma w ogóle pomysłu na to, co chce robić.
Dzięki temu, że możemy tworzyć nowe 17LO w Gdyni od podstaw, współpracując z ludźmi nauki i biznesu, oferujemy swoim licealistom wiele możliwości rozwoju – od zdefiniowania swoich mocnych i słabszych stron, a także talentów, poprzez diagnozę stylów uczenia, warsztatów poświęconych efektywnej nauce, spotkania, wykłady, po projekty prowadzone we współpracy ze szkołami wyższymi, firmami i fundacjami.
Nowym pomysłem, który wdrażamy, jest Przewodnik po karierze, czyli interaktywne kompendium wiedzy, a dokładniej różnorodnych materiałów pomocnych w poznaniu siebie, zainspirowaniu się od innych, znalezieniu pomysłów na ciekawy projekt, konkurs, wybór wymarzonej uczelni, a także rozwijanie swej wiedzy i umiejętności poprzez skorzystanie z otwartych zasobów edukacyjnych.
Przewodnik po karierze jest inspirowany fińskim modelem edukacji, gdzie kładzie się nacisk na budowanie świadomości ucznia i kształtowanie odpowiedzialności za swą edukację – TO JA JESTEM ODPOWIEDZIALNA/Y za to, czego się chcę nauczyć przez całe życie. Finowie uczą także krytycznego myślenia, współtworzą zasoby edukacyjne razem z uczniami (np. e-booki), a kilkunastoletnie dzieci zapraszają do udziału w symulacjach biznesowych. Można przeczytać o tym więcej tutaj – kliknij.
Przy tworzeniu Przewodnika po karierze skorzystałam z aplikacji OneNote Microsoft, przy okazji zapraszając do niego zgrupowanych w Teamsach (kolejna aplikacja MIcrosoft służąca wirtualnej współpracy) uczniów klas licealnych oraz nauczycieli. Office 365 pozwali nam wspólnie rozwijać Przewodnik po karierze, dostosowując go do naszych potrzeb. O początkach przygody ze Szkołą w chmurze Microsoft można przeczytać tutaj – kliknij!
Na razie Przewodnik po karierze będzie dostępny tylko dla naszych uczniów, zatem zapraszam do obejrzenia zdjęć, by przyjrzeć się jego zawartości.
Oktawia Gorzeńska jest dyrektorką 17 LO w Gdyni – Szkoły z mocą zmieniania świata według Fundacji Ashoka, koordynatorką projektów, trenerką, członkinią grupy Superbelfrzy RP oraz autorką bloga www.eduzmieniacz.com Uważa, że szkoła powinna być bliska życiu i doskonalić kompetencje społeczne, dlatego razem z uczniami realizuje projekty zmiany społecznej. Chętnie dzieli się swą wiedzą i doświadczeniem z innymi osobami, także spoza sektora edukacji. W 2015 roku zdobyła tytuł Eduinspiratora w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez FRSE. W 2017 roku została uczestniczką Leadership Academy for Poland.
- Singapurskie inspiracje – relacja z konferencji Education Exchange Microsoft - 18 marca 2018
- Jak włączać młodzież do działania? - 5 marca 2018
- Skype w klasie – zobacz, dlaczego warto skorzystać - 19 lutego 2018