Godzina Kodowania 2015

Godzina Kodowania w Polsce

Dziś, czyli 7 grudnia 2015 roku, rozpoczął się tydzień, w którym na całym świecie przeprowadzane są warsztaty w ramach tzw. Godziny Kodowania (Hour of Code), czyli programu promującego kodowanie wśród uczniów. W Polsce zgłoszono ponad 700 wydarzeń. Vint Cert, jeden z twórców internetu, powiedział 2 lata temu na spotkaniu w Warszawie, że w dzisiejszych czasach trzeba znać język kodowania tak, jak trzeba znać język obcy.

Wracając do samej międzynarodowej akcji, to jeszcze do zeszłego tygodnia można było zgłaszać nowe wydarzenia, teraz jednak oficjalnej możliwości dodania wydarzenia nie ma, choć oczywiście do organizacji zajęć w ramach Godziny Kodowania dołączać można na bierząco.

O tym, dlaczego znajomość kodowania jest ważna, na filmikach towarzyszących Godzinie Kodowania przekonują nas ludzie znani z pierwszych stron gazet – sławni piosenkarze, aktorzy, sportowcy i politycy. Warto obejrzeć na przykład ten krótki filmik.

Aby przeprowadzić warsztaty w swojej szkole, najlepiej skorzystać z zasobów na stronie code.org. Wcale nie trzeba być nauczycielem informatyki – poradzą sobie nie tylko angliści czy matematycy, ale także nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej – bo kodowania warto uczyć nawet 6-latków.

Przy pierwszej wizycie na tej stronie trzeba określić język jako polski (chyba że robimy warsztaty w ramach języka obcego – wtedy wybieramy język obcy, a wszystkie materiały i instrukcje będą potem podawane właśnie w tym języku – to świetny sposób na realizację treści z działu „Nauka i technika”).

Najpierw zakładamy tam konto jako nauczyciel, a następnie przechodzimy do linku „Konta i postępy ucznia”, i klikamy przycisk „Nowa sekcja” nad tabelką, aby utworzyć nową klasę. Nadajemy jej nazwę (np. SP3 1C), określamy, jak uczniowie mają się logować (najmłodsi uczniowie nieposiadający adresu email z wykorzystaniem obrazka – picture- albo słowa klucza – word, a starsi zakładając konto z podaniem swojego e-maila.)

Określamy potem klasę (od 1 do 12) oraz wybieramy kurs. Dla klas 1-3 polecamy kurs o nazwie „Course 1” (czyli Kurs 1), a dla starszych np. Minecraft, Star Wars lub Frozen. Zatwierdzamy przyciskiem „Zapisz”.

Teraz jeśli wybraliśmy typ logowania „Word” lub „Picture” możemy założyć konta dla swoich uczniów, klikając link „Zarządzaj uczniami” a potem wpisując uczniów w listę. W takiej sytuacji można wydrukować wszystkim uczniom karteczki z informacją o tym, na jaką stronę powinni wejść, jak nazywa się ich użytkownik oraz jaki tajny obrazek lub hasło muszą wykorzystać przy logowaniu.

Jeśli natomiast uczymy uczniów posiadających adresy email, to albo korzystamy bezpośredniego linku do utworzonej klasy w „Zarządzaj uczniami”, albo prosimy ich o utworzenie konta ucznia na stronie code.org, a potem, kiedy już będą zalogowani, powinni przewinąć ekran na sam dół strony i tam w polu „Dodaj nauczyciela’ wpisać kod szkolnej wirtualnej klasy, który widzi w swoim panelu nauczyciel.

Jak tylko zatwierdzą tak wpisany kod, trafią do klasy o wybranej przez nauczyciela nazwie, a  nauczyciel opiekujący się tą klasą będzie mógł śledzić ich postępy.

Jeśli uczniowie ukończą cały kurs, zdobędą oficjalny certyfikat Godziny Kodowania, który można wydrukować .

Powodzenia.

W komentarzach poniżej piszcie, czy się Wam udało i jak Wam poszło. Mile widziane także relacje z warsztatów w ramach Godziny Kodowania.


Marcin Zaród – Nauczyciel roku 2013, członek grupy Superbeflrzy RP, anglista w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie, jeden z twórców Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej Fabryka Przyszłości w Tarnowie, ekspert i trener w projekcie Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej, zdobywca tarnowskiego tytułu Wychowawca roku 2012, latarnik Polski Cyfrowej, twórca szkolnej telewizji internetowej TV.LO, stworzył fanpage szkoły na Facebooku. Prowadzi bloga iporadnik.blogspot.com. Od 4 lat prowadzi grupy facebookowe dla klas, które uczy. Występował na Festivalu Nauki OPPI w Helsinkach, konferencjach Inspir@cje 2013 i 2014 w Warszawie,  Zlotach Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów w Ustroniu i Zakopanem oraz na konferencji Pokazać-Przekazać 2014 w Centrum Nauki Kopernik.

Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.