Jak zachęcić dzieci do czytania, do poszerzania słownictwa, rozwijania wyobraźni? Naszym zdaniem świetnym sposobem na to mogą być elektroniczne książeczki.
Jest wiele darmowych aplikacji, dzięki którym nie tylko dorośli, ale przede wszystkim uczniowie mogą stworzyć ciekawe wizualizacje, opowiadania, opisy, elektroniczne instrukcje czy na przykład relacje z ważnych wydarzeń.
Dla naszych uczniów najłatwiejszą, intuicyjną i niezwykle efektowną aplikacją jest StoryJumper.
StoryJumper to narzędzie przeznaczone do tworzenia i udostępniania elektronicznych książeczek. Aplikacja udostępnia użytkownikom bogatą kolekcję emotek, naklejek i scen, które pozwalają przygotować ciekawą szatę graficzną dla tworzonej historii. Do jej zilustrowania możemy również wykorzystać własne zdjęcia, które w łatwy sposób możemy pobrać ze swojego komputera. Warto tutaj wspomnieć o przestrzeganiu praw autorskich przy wyborze grafiki, którą chcemy zamieścić w naszych książeczkach. My polecamy stronę www.pixabay.com, na której znajdziecie państwo mnóstwo plików na licencji CC0. Wszystkie zdjęcia i filmy wideo na Pixabay są pozbawione praw autorskich Creative Commons CC0. Można je pobrać, modyfikować, upubliczniać, i używać ich nieodpłatnie gdzie tylko chcemy, nawet w celach komercyjnych. Atrybucja nie jest wymagana.
W naszych książeczkach tworzonych w omawianym programie, do zdjęć dołączyć możemy tekst, który formatujemy za pomocą różnych narzędzi, wzbogacając go np. banerami. Plusem takich książeczek jest to, że po zapisaniu generujemy do nich link, lub kod dzięki któremu możemy je opublikować w przestrzeni internetowej, na blogu, czy stronie internetowej. Jest to o tyle ważne, że w szybki sposób swoją pracą możemy pochwalić się z innymi, co dodatkowo motywuje uczniów do estetycznego i ciekawego jej wykonania.
Dla naszych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi takie książeczki mają niesamowitą wartość. W atrakcyjny, ale też pozbawiony zbędnych bodźców sposób wizualizują treści, które chcemy, by były przez nich zapamiętane. Tworząc je uczniowie nabywają nowe kompetencje cyfrowe, przy okazji tworząc materiał poglądowy do lekcji, do realizacji projektów, konkursów itd.
Jak możemy takie książeczki wykorzystać?
Zbliża się w naszej szkole- Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku coroczny szkolny konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. W związku z tym uczniowie klasy przysposabiającej do pracy, w ramach projektu „Baza pomysłów”, którego celem jest tworzenie pomocy dydaktycznych przygotowali elektroniczną książeczkę, która ma ułatwić ich młodszym kolegom zapamiętanie flag państw Unii Europejskiej. Innym przykładem stworzenia przez nas elektronicznej książeczki jest np. wizualizacja przepisu i przygotowania przez uczniów klasy przysposabiającej do pracy przepisu na pączki.
Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku, autorki blogów edukacyjnych www.specjalni.pl, www.tikzklasa.blogspot.com, trenerki, prowadzące szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii.
Zyta Czechowska- Nauczyciel Roku 2019, dyrektor i właściciel Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, współautorka książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci?". Absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna, od 26 lat terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej. Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współautorka projektu sieci współpracy nauczycieli „ SPEcjalna sieć współpracy nauczycieli”, prowadzi warsztaty, szkolenia i Rady Pedagogiczne dla nauczycieli z zakresu stosowania i wdrażania TIK. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Trenerka Cyfrowego Dialogu w zakresie programowania. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie. Ambasadorka Programu eTwinning. Ambasadorka Dell Technologies.
Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email
Pozostałe wpisy Zyta Czechowska (Zobacz wszystkie)
- 3 GRUDNIA- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ - 29 listopada 2024
- Jak wygenerować piosenkę za pomocą AI? - 13 listopada 2024
- Edukacja patriotyczna i obywatelska przyjazna uczniom. Inspiracje i pomysły na zajęcia. - 24 października 2024