Tolerancji i wzajemnego szacunku do drugiego człowieka uczyć można na wiele sposobów. W zależności od tego z jakimi uczniami pracujemy, dobieramy narzędzia, metody i środki dydaktyczne, które pozwolą na najlepsze zrozumienie i przyswojenie treści.
9. maja, w Obornickim Ośrodku Kultury, odbył się Dzień Kultury Żydowskiej, który jest uwieńczeniem rocznego, integracyjnego projektu edukacyjnego pt. „Chawerim Towim- poznajmy się”.
Był on okazją do podsumowań uczniowskich aktywności oraz przeprowadzenia „Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o judaizmie”. Uczniowie kilku szkół, w tym ZSS w Kowanówku, SP z Połajewa, SP ze Skoków, i NZPO z Częstochowy, zaprezentowali scenki i prezentacje, które dotyczyły zwyczajów i tradycji żydowskich. Druga część konkursu to test wiedzy.
Wszystkie szkoły wykazały się ogromną kreatywnością i imponującymi wiadomościami. Przygotowały wspaniałe stroje i starannie dobrane rekwizyty. Nie zabrakło też wokalnych i tanecznych akcentów. Organizatorki i autorski projektu panie Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska były pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i pomysłowości wszystkich aktorów i ich wspaniałych nauczycieli. Nasza szkoła, Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku zaprezentowała tradycyjne, żydowskie wesele, które oprócz organizatorek przygotowały panie Dorota Zydorczak i Mirosława Stanuch.
Jak zwykle nie zawiedli nas zaproszeni goście, którzy gromko oklaskiwali wszystkich występujących. Szczególnie podziękowania za wsparcie naszego projektu kierujemy w stronę Pani Alicji Kobus, przewodniczącej Wyznaniowej Gminy Żydowskiej w Poznaniu oraz PWiK z Obornik, Fundacji Amicis, Firmie DPR za wsparcie finansowe i rzeczowe projektu. Naszą uroczystość uświetniła Karolina Steinke- laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej, która zaprezentowała dwie piosenki.
Nasi gości byli pod ogromnym wrażeniem dekoracji, którą przygotowały między innymi panie Joanna Szczech, Paulina Rutkowska i Wiktoria Kucharska.
Największą radość jednak sprawiły uczniom nagrody i drobne upominki, które wraz z dyplomami laureatom wręczyła Pani Dyrektor Ewa Szczecińska.
Pierwsze miejsce w konkursie zdobyły ex aequo ZSS w Kowanówku i SP w Skokach, drugie miejsce SP z Połajewa i trzecie miejsce ZNPO z Częstochowy.
Uwieńczeniem imprezy było spotkanie przy kawie oraz możliwość zwiedzenia i podziwiania wystawy prac o tematyce żydowskiej, którą przygotowali uczniowie Niepublicznej Szkoły specjalnej w Częstochowie.
Realizatorzy projektu oraz zaproszeni goście są przekonani, że takie działania edukacyjne wzbogacają wielokulturowe dziedzictwo, przywracające pamięć o nim, wierząc, że w ten sposób lepiej zrozumieją siebie nawzajem i swoje otoczenie oraz przyczynią się do budowania świata opartego na uniwersalnych wartościach i poszanowaniu drugiego człowieka, a przede wszystkim szeroko rozumianej tolerancji. Dziękujemy wszystkim realizatorom projektu, szczególnie tym, którzy z różnych względów nie mogli dotrzeć na naszą uroczystość za ogromny wkład w poszukiwanie i odkrywanie tradycji, zwyczajów i kultury narodu Żydowskiego.
Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku, autorki blogów edukacyjnych www.specjalni.pl, www.tikzklasa.blogspot.com, trenerki, prowadzące szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii oraz prelegentki na ogólnopolskich konferencjach i autorki publikacji. Ekspertki ds. awansu zawodowego nauczycieli. W 2017 roku w uznaniu szczególnych osiągnięć edukacyjnych i wychowawczych otrzymały Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.
Zyta Czechowska- Nauczyciel Roku 2019, dyrektor i właściciel Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, współautorka książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci?". Absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna, od 26 lat terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej. Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współautorka projektu sieci współpracy nauczycieli „ SPEcjalna sieć współpracy nauczycieli”, prowadzi warsztaty, szkolenia i Rady Pedagogiczne dla nauczycieli z zakresu stosowania i wdrażania TIK. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Trenerka Cyfrowego Dialogu w zakresie programowania. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie. Ambasadorka Programu eTwinning. Ambasadorka Dell Technologies.
Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email
Pozostałe wpisy Zyta Czechowska (Zobacz wszystkie)
- Dzień Chłopca- prezent od serca - 19 września 2024
- Jak rozmawiać z uczniami o sytuacjach kryzysowych, w tym o powodzi? - 18 września 2024
- Dostosowanie wymagań edukacyjnych w pracy z uczniami ze SPE - 15 września 2024