Reguły i trudności ortograficzne oraz gramatykę możemy ćwiczyć na różne sposoby. Najbardziej zależy nam na tym, aby te aktywności były kreatywne i każdy uczeń miała szansę na aktywność.
Poprzez zabawę, kreatywne ćwiczenia i aktywne zadania, uczniowie uczą się najbardziej efektywnie. Stąd z okazji Dnia Języka Ojczystego, przygotowałyśmy kilka ćwiczeń na macie edukacyjnej, dzięki której nasi uczniowie w niezwykle atrakcyjny sposób mogą ćwiczyć pisownię wyrazów z trudnościami ortograficznymi, utrwalać zasady, poszerzać słownictwo, a przy okazji doskonalić gramatykę. Nie bez znaczenia są tu też ćwiczenia o charakterze terapeutycznym, które dodatkowo wspomagają logiczne myślenie, koordynację wzrokowo-ruchową i spostrzeganie.
Nasze propozycje można wykorzystać na macie, ale także na każdej kratownicy, którą możemy wykonać na brystolu.
1. Na początek ćwiczymy odwzorowywanie układu klocków na macie.
2. Ćwiczymy odczytywanie współrzędnych, na których znajdują się klocki.
3. Na pierwszym klocku układamy strzałkę, która oznacza początek i kierunek trasy klocków.
4. Pod każdym układem klocków zakodowane są litery, które w całości tworzą wyrazy.
5. Na jednej macie układamy kod z klocków, na drugiej litery, które utworzą wyraz. Pozostałe pole zakrywamy innymi litrami, by utrudnić zadanie.
6.Ćwiczenie możemy wykonać w odwrotny sposób. Układamy wyrazy na macie, a uczniowie kodują ich układ za pomocą klocków i współrzędnych.
7. Dodatkowo po odczytaniu każdego odkodowanego wyrazu możemy utrwalać zasady ortograficzne i gramatyczne. Układać z nimi zdania itp.
8. Takie aktywności na macie możemy przenieść na kartę pracy. Przykładową kartę udostępniamy do pobrania.
Print Friendly, PDF & Email
- Jak rozwijać mocne strony uczniów? - 9 września 2024
- Jak rozmawiać z dziećmi o dysfunkcyjnych zachowaniach ich kolegów? - 6 września 2024
- Praca w zróżnicowanej klasie - 3 września 2024