Dzień Bezpiecznego Internetu w Twojej szkole z Superbelframi

03

Już niedługo, bo w najbliższy wtorek 10 lutego, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Możesz w łatwy sposób zorganizować obchody tego dnia w swojej szkole lub klasie. Aby to zrobić, proponujemy skorzystanie z przygotowanych przez Superbelfrów kodów QR. Nie jest do tego potrzebny dostęp do internetu!!! 

Kody QR to te czarno-białe kwadraciki, które odpowiednio zeskanowane smartfonem lub tabletem spowodują wyświetlenie na tabletach lub smartfonach Twoich uczniów porady dotyczące zachowania bezpieczeństwa w internecie. Poniżej znajdziecie wszystkie potrzebne do tego materiały.


Liczba uczniów i nauczycieli posiadających smartfony i tablety rośnie z każdym rokiem.  Tymczasem badania wskazują, że wiele osób wciąż wykorzystuje swój smartfon wyłącznie do rozmów telefonicznych, nie instalując na nim żadnych dodatkowych aplikacji. Warto to zmienić.
Przepis krok po kroku:

  1. Na kilka dni przed Dniem Bezpiecznego Internetu (czyli jak najszybciej) poinformuj uczniów o tym, żeby pobrali na swoje urządzenia mobilne darmową aplikację do skanowania kodów QR. Możesz stworzyć plakaty z taką informacją i rozlepić je na szkolnych korytarzach lub po prostu u siebie w klasie (skorzystaj z plakatu na pierwszej stronie przygotowanych przez nas materiałów) , albo przekazać informację za pośrednictwem szkolnej strony www lub szkolnego fanpage na Facebooku.   (Appka na urządzenia z systemem Android: bit.ly/skanujwandroidzie   Appka na iphony/ipady: bit.ly/skanuipadem)
  2. Klikając TEN LINK pobierz i wydrukuj pliki pdf z kodami QR.
  3. Potnij kartki na pojedyncze kody, a potem we wtorek rano rozwieś w szkole (lub w swojej klasie, jeśli chcesz przeprowadzić akcję bardziej lokalnie). Nie zapomnij w okolicy, w dobrze widocznym miejscu, umieścić też „Instrukcji obsługi kodów QR” (pierwsza kartka przygotowanych przez nas mateirałów).

I gotowe. We wtorek warto spojrzeć, czy uczniowie próbują skanować rozwieszone kody. Ważne jest to, że do skanowania kodów NIE JEST POTRZEBNA sieć Wi-Fi, bo kody nie zawierają linków do zewnętrznych stron, a wyłącznie porady w formie tekstowej.

20130926_IMG_8094

Co zawierają kody?

Pierwsza strona z przygotowanymi przez nas kodami zawiera porady zaczerpnięte z „Elementarza dla dzieci. Oswajanie sieci!” opublikowanego przez Ins@fe na licencji CC (pełny tekst elementarza dostępny TUTAJ ), a wyszukanego przez Superbelferkę Jolantę Okuniewską z Olsztyna.

Druga strona z kodami zawiera porady na temat postępowania w przypadku zostania ofiarą hejterów, zaczerpnięte z wpisu blogowego Kasi Azarkiewicz, uczennicy Gimnazjum Publicznego im. Arkadego Fieldlera w Dębnie, prowadzącej bloga pod adresem swojej nauczycielki Wioletty Rafałowicz, członkini grupy Superbelfrzy RP. (cały artykuł dostępny TUTAJ

20130926_IMG_8119

 

Warto też posłuchać audycji na temat hejtowania, wyemitowanej w Radiu Kraków – audycja dostępna TUTAJ

Polećcie swoim uczniom grę multimedialną na temat bezpiecznego korzystania z komputera – gra dostępna TUTAJ.

Podzielcie się z nami zdjęciami z obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Waszej szkole!


Marcin Zaród – anglista w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie. Zdobywca tytułu „Nauczyciel Roku 2013” w konkursie Głosu Nauczycielskiego i MEN. Jeden z pomysłodawców tarnowskiej Fabryki Przyszłości. Latarnik Polski Cyfrowej. Latarnik Polski Cyfrowej. Entuzjasta nowoczesnych technologii. Należy do grupy Superbelfrzy RP.  Autor zdjęć wykorzystanych w artykule.

Wioletta Rafałowicz – nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie. Koordynator w programie,,Szkoła z klasą 2.0″. Uczestniczka programów IBE: Narzędzia w działaniu i Dydaktyka literatury i języka polskiego w świetle nowej podstawy programowej. Prowadzi zajęcia pozalekcyjne: Szkolny Klub Humanisty oraz, wraz z uczniami, szkolną gazetę ,,Gimnazjak”.

Podoba się? Podziel się z innymi.

W odpowiedzi na “Dzień Bezpiecznego Internetu w Twojej szkole z Superbelframi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.