Czy pomyłka może być kształcąca?

No pewnie, że tak! Ale po kolei.

CoderDojo to inicjatywa programistyczna dla każdego (https://coderdojo.org.pl/).

W Polsce mamy 15 oddziałów CoderDojo, gdzie młodzi  ludzie mogą bezpłatnie nauczyć się programowania, ale też rozwijać inne swoje pasje związane z informatyką.

Na zajęcia CoderDojo przychodzą przeważnie dzieci od lat 6, aż po młodzież ze szkół średnich. Pomagamy, doradzamy, kierujemy i wskazujemy dalsze możliwości. Zajęcia są bezpłatne, prowadzone przez dorosłych wolontariuszy – mentorów. Uczestników naszych zajęć nazywamy ninja, a na zajęciach obowiązuje tylko jedna zasada – bądź fajny.

Jestem mentorem w krakowskim CoderDojo i w soboty od 10.00 do 12.00 prowadzę zajęcia dla dzieci z kodowania.

Pewnej soboty zaproponowałam moim ninja (tak nazywamy dzieci uczące się kodowania na naszych zajęciach), aby wyszukali w Google stronę do nauki kodowania o nazwie CodeCommander.

Miałam na myśli stronę http://morrisgames.info/ w której sterujemy czołgiem używając jednego z pięciu poleceń: left, right, move, fire, wait. Naszym celem jest zniszczenie jednostek wroga.

W dobie popularnej gry o wdzięcznej nazwie tanki stwierdziłam, że to atrakcyjna propozycja.

Faktycznie – czołgi są świetne.

Jakież było moje zdziwienie, gdy po chwili odkryłam, że co prawda kodują wszyscy, ale widzę oprócz czołgów inną grę programistyczną!

W ten sposób odkryłam https://www.tynker.com/

Na tej stronie mamy więcej możliwych aktywności dla dzieci. Warto się zarejestrować, aby zapisywać swoje postępy.

Polecam na początek część o nazwie właśnie CodeCommander, gdzie używając bloków podobnych do Scratcha sterujemy rycerzem, magiem, łucznikiem itp.

Musimy zaprogramować działania każdej postaci osobno i oczywiście trzeba myśleć strategicznie, aby pokonać postaci wroga.

Bo kodowanie to świetna przygoda!

A jeśli ktoś ma jakieś pytania odnośnie CoderDojo, albo wspomnianych stron do nauki kodowania to proszę zadać je w komentarzu 🙂


Bernardeta Wójtowicz – nauczycielka matematyki i informatyki  w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Krakowie. Współpracuje z OCDN w Krakowie, prowadzi szkolenia dla nauczycieli i tworzy kursy e-learningowe, głównie z GeoGebry.

 

 

 

Bernardeta Wojtowicz
Pozostałe wpisy Bernardeta Wojtowicz (Zobacz wszystkie)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.