Superbelfrzy Nocą #36 – o grach i co z nich wynika

Webinarium #36

„Czemu dzieci grają i co z tego?” – nagranie webinarium 

Pobierz certyfikat tutaj, zobacz prezentację tutaj

Kontrowersyjny, budzący wielkie emocje, nurtuje nauczycieli, rodziców, pedagogów – temat, którego jeszcze tutaj nie przerabialiśmy: dzieci i gry wideo …

Naszym gościem był doktor Sławomir Postek z Akademii Pedagogiki Specjalnej

O czym było?

„Spotkanie poświęcone będzie zjawisku grania przez dzieci i młodzież w różnego rodzaju gry komputerowe, w tym online. Przyjrzymy się perspektywie psychologicznej grania, to znaczy mechanizmom, które według psychologa powodują, że gry są czymś tak atrakcyjnym, absorbującym i zachęcającym do różnych poświęceń. Szczególnie będzie nas interesować to, jak te różne motywacje, które gry wykorzystują można zastosować w praktyce w edukacji (szkole), nie tylko w gamfikacji ale i po prostu w różnych sytuacjach.

Gamfikacji przyjrzymy się natomiast szczególnie dokładnie, zastanawiając się, czy w pełni wykorzystuje to, co przemysł gier komputerowych wykorzystuje z całą mocą i energią. Zobaczymy, jak można zgrać ze sobą różne motywacje tak, aby osiągnąć efekt podobny do efektu gier (zwłaszcza gier online) – zaangażowania i oddania się czynności, do której chcemy zachęcić. Uczynimy to z perspektywy tzw. profili motywacyjnych, które określają, jak bardzo u konkretnej osoby (dziecka) widoczne są poszczególne motywacje i w związku z tym jak do tej osoby najlepiej trafić. Osobny wątek spotkania przeznaczony jest na zagadnienie uzależnień od gier i internetu; zapoznamy się z perspektywą kliniczną, czyli sposobem stawiania diagnozy oraz rozwiejemy kilka popularnych, zwłaszcza u rodziców, mitów o tym czym jest i jak popada się w uzależnienie od gier.”


 Sławomir Postek – 37 lat (i rośnie…), doktor psychologii, autor wielu artykułów naukowych o psychologicznych różnicach między ludźmi, obecnie pracuję na Akademii Pedagogiki Specjalnej. Pracowałem jako psycholog z dziećmi i młodzieżą przez ok. 10 lat, m.in. w bursach szkolnych czy w ramach współpracy z Mazowieckim Związkiem Piłki Nożnej, a jako wychowawca pracuję od ponad 20 lat – jestem instruktorem harcerskim, obecnie jako zastępca komendantki w Centralnej Szkole Instruktorskiej ZHP i Harcerskiego Instytutu Badawczego (www.hib.zhp.pl).Jestem też konsultantem HR w biznesie, pracowałem z członkami zarządów m.in. Poczty Polskiej, Orlenu, Tauronu, PKO BP. Zajmuję się takimi zagadnieniami jak kultura organizacyjna i wartości na poziomie indywidualnym i globalnym.Zakochany z wzajemnością w słodyczach, co widać na pierwszy rzut oka.

Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.