Zastanawiasz się, jak zapewnić swoim uczniom czas, kiedy zostały zamknięte szkoły? Zależy Ci na tym, aby uczniowie mieli kreatywne i konstruktywne zajęcie w domu?
Jest to jak najbardziej możliwe. W sieci znajduje się mnóstwo edukacyjnych blogów, na których nauczyciele dzielą się swoimi pomysłami na kreatywne lekcje online i pomysły na zagospodarowanie wolnego czasu.
W przestrzeni internetowej z powodzeniem funkcjonuje wiele edukacyjnych platform oferujących szkolenia, kursy i nagrania wideo lekcji z matematyki, informatyki, czy innych przedmiotów. Dajmy uczniom narzędzia, zostawmy swobodę wyboru i przestrzeń do samorozwoju, To dobry czas na rozwijanie własnych zainteresowań.
Z jakich platform skorzystać?
Proponujemy platformę Khan Academy, na której uczniowie w atrakcyjny i merytoryczny sposób, wykorzystując nowoczesne technologie mogą uczyć się matematyki, ale też innych przedmiotów.Uczniowie mogą uczyć się w swoim własnym tempie, sięgając po nowy materiał lub uzupełniając luki w zrozumieniu tego, o czym była już mowa. W ten sposób skutecznie budują solidną wiedzę. Stworzone przez ekspertów (na polskiej stronie materiały tłumaczą lub tworzą na licencji CC: osoby, mające stopień naukowy) materiały złożone z filmów, ćwiczeń i artykułów wspomagają naukę matematyki, przedmiotów przyrodniczych, programowania i wielu innych dziedzin. Dostępne na zawsze za darmo dla uczniów, studentów i nauczycieli.
Platforma znajduje się TUTAJ
Inną rekomendowaną przez nas stroną jest Pistacja TV.
Pi-stacja to nieustannie rosnąca kolekcja krótkich filmów edukacyjnych realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego i ściśle do niej dopasowanych. Zaczynamy od matematyki – na naszej stronie pistacja.tv i na kanale YouTube mamy już ponad 500 kilkuminutowych filmów, w których nasi tutorzy tłumaczą wszystko, co zawiera podstawa programowa: od liczb naturalnych po mnożenie potęg. Oddajemy naszym odbiorcom wysokiej jakości darmowe materiały edukacyjne, z których można uczyć się w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym.
Kto i jak może korzystać z Pi-stacji? Nauczycieli zachęcamy do pokazywania filmów na lekcjach, lub zadawania ich uczniom do powtarzania materiału w domu. Stąd tylko krok do prowadzenia lekcji odwróconych, czyli nowoczesnej metody nauczania, w której uczniowie wstępnie przyswajają materiał w domu, a czas na lekcji przeznaczony jest na wyjaśnianie wątpliwości i ćwiczenia. Uczniowie mogą sięgać po Pi-stację, jeśli potrzebują, aby ktoś wyjaśnił im dane zagadnienie innymi słowami albo jeśli wolą uczyć się z filmów, a nie z notatek czy podręczników. Mogą się nimi także wspomagać, jeśli są w systemie nauczania indywidualnego. Rodzice natomiast skorzystają z naszych filmów, jeśli chcą razem z dziećmi odrobić zadanie domowe albo jeśli sami uczą swoje dzieci w programie edukacji domowej.
Platforma znajduje się TUTAJ
Kolejną rekomendowaną przez nas platformą, na której znajduje się mnóstwo edukacyjnych, wartościowych filmów i kursów jest platforma edupuzzle. To prosta platforma ułatwiająca edukację zdalną wokół treści wideo, umożliwia nauczycielom komunikowanie się z uczniami za pomocą prostej opcji tworzenia wirtualnych klas, którym zadaje się do obejrzenia wideo rozbudowane o własne pytania i zadania. Dostępnych jest tam wiele, merytorycznych, ale przede wszystkim atrakcyjnych dla uczniów kursów.
Platforma znajduje się TUTAJ
Kolejną, świetną platformą na której znajdują się gotowe, interaktywne ćwiczenia z każdego przedmiotu, ale istnieje także możliwość tworzenia własnych zasobów jest platforma wordwall.
Strona znajduje się TUTAJ
Szalone Liczby, to platforma na której uczniowie mogą przygotowywać się do sprawdzianów, ale także do egzaminów zewnętrznych. Takich jak egzamin po klasie ósmej, czy nawet matura. Różnorodność zadań, ale także testów jest tak duża, że z powodzeniem każdy uczeń wybierze coś dla siebie.
Platforma znajduje się TUTAJ
Do czasu ponownego otwarcia szkół, każde dziecko w wieku szkolnym może zalogować się na stronie szkolawchmurze.org. Po utworzeniu darmowego konta uczeń uzyska dostęp do materiałów edukacyjnych z przedmiotów objętych nauczaniem w szkole podstawowej. Materiały te w całości realizują podstawę programową MEN. Na platformie uczniowie znajdą kompletne karty pracy z przedmiotów takich jak: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, przyroda, chemia.
Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog na swojej stronie publikuje mnóstwo kursów, webinarów i szkoleń, które nie tylko uatrakcyjnią wolny czas w domu, ale z pewnością podniosą kompetencje cyfrowe uczniów i nauczycieli. Wprowadzą w świat programowania i kodowania.
STRONA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ
Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog na swojej stronie publikuje mnóstwo kursów, webinarów i szkoleń, które nie tylko uatrakcyjnią wolny czas w domu, ale z pewnością podniosą kompetencje cyfrowe uczniów i nauczycieli. Wprowadzą w świat programowania i kodowania.
Strona znajduje się
TUTAJ
Kolejna platforma to znana chyba wszystkim nauczycielom, ale niekoniecznie uczniom platforma Learningapps. Na bezpłatnej, polskiej stronie znajdują się ogromne zasoby interaktywnych ćwiczeń, chyba z każdego przedmiotu. Zachęcamy do aktywności i utrwalania wiedzy właśnie z tą platformą.
Strona znajduje się TUTAJ
Platforma edukator to bezpłatne, otwarte narzędzia i zasoby edukacyjne. Wykorzystać bezpłatnie możemy dostępne na stronie aplikacje, symulatory, modele, lektury, atlasy biologiczne, filmy, prezentacje – wszystko znajduje się w bazie platformy.
Najbogatszy zbiór narzędzi i zasobów dydaktycznych za darmo, ale także gotowych zasobów np. z biologii, czy matematyki. Na platformie możemy stworzyć prezentacje, w których z powodzeniem zamieścimy wykresy, wzory matematyczne, wory chemiczne, elementy graficzne, czyli zasoby dostępne na platformie.
Strona znajduje się TUTAJ
Nie zapomnijmy o platformie wolnelektury, na której bez problemu, bez wychodzenia z domu znajdziemy potrzebne uczniom lektury w formacie pdf, ale także w formie audiobuków. Lektury można wydrukować, ale także pobrać na swój komputer.
Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.
Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS. Strona internetowa
Platforma znajduje się TUTAJ
Cyfrowa biblioteka POLONA– Polona to od dziś najszybszy sposób na skorzystanie z zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Każdego dnia pracownicy wykonują dziesiątki tysięcy skanów i fotografii, tak by jak najszybciej w pełni udostępnić zbiory.
Platforma znajduje się TUTAJ
NINATEKA to kolejny wyjątkowy, unikalny zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie szkolnej lekcji. Selekcji materiałów dokonuje Dział Badań i Rozwoju Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Posiadaczom konta EDU platforma oferuje bezpłatny dostęp do filmów i audycji o charakterze edukacyjnym oraz – dodatkowo – do scenariuszy lekcji, które ułatwią organizację lekcji z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych. Są one opracowywane przez praktyków edukacji – nauczycieli, specjalistów w danej dziedzinie, tak aby były przystosowane do szkolnych realiów i możliwości oraz zgodne z podstawą programową.
W znalezieniu interesujących Cię materiałów pomogą Ci filtry EDU – używając ich możesz wybrać tylko te materiały, które dotyczą określonego poziomu nauczania lub przedmiotu albo tematu.
Platforma znajduje się TUTAJ
Kolejną świetną platformą z gotowymi zadaniami dla uczniów Szkół Podstawowych jest Matika.
Platforma znajduje się TUTAJ
Portal eKreda to propozycja od firmy Learnetic, wiodącego na rynku producenta i wydawcy najnowszych rozwiązań multimedialnych z dziedziny edukacji. eKreda to kluczowe rozwiązanie dla pedagogów, którzy dążą do udoskonalenia swoich metod nauczania oraz chcieliby tworzyć oraz udostępniać własne zasoby interaktywne.
Serwis eKreda to produkt skierowany zarówno do indywidualnych osób pragnących podzielić się swoją wiedzą ze znajomymi, nauczycieli, którzy chcą udostępnić swoim uczniom ciekawe i stymulujące zasoby edukacyjne, jak również wydawców tworzących profesjonalne, interaktywne treści dostępne na wielu platformach.
Zasoby utworzone w serwisie eKreda mogą być wykorzystane na wszystkich urządzeniach stacjonarnych i mobilnych.
Platforma znajduje się TUTAJ
E‑podręczniki to bezpłatne i dostępne dla wszystkich materiały edukacyjne. Na platformie znajdziesz skategoryzowane w poszczególne przedmioty treści edukacyjne i interaktywne ćwiczenia zgodne z podstawą programową.
Eduelo to nowoczesne narzędzie edukacyjne oferujące quizy dla uczniów i nauczycieli klas II-VI szkoły podstawowej, zaprojektowane tak, aby nauka była wciągającą grą, polegającą na pokonywaniu wyzwań i zdobywaniu nagród. Program motywuje do systematycznych ćwiczeń i sprawia, że dzieci angażują się w nie i aktywnie rozwijają swoje umiejętności. Eduelo to nauka taka, jakiej oczekuje pokolenie „zawsze online”.
Szkoły mogą korzystać z Eduelo za darmo w ramach konta podstawowego.
STRONA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ
Platforma znajduje się TUTAJ
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych i kształcenia zawodowego, Materiały edukacyjne .
Blog znajduje się TUTAJ
Kolejna platforma. Obecnie udosteępnia się 70 platform dla kształcenia zawodowego dla 70 zawodów i dostęp do nich jest bezpłatny. Platformy zawierają zestawy podręczników, skryptów, filmów, testów interaktywnych…Materiały te zostały zebrane przez nauczycieli – jest to inicjatywa oddolna. Jeżeli nauczyciel nie znajdzie w „katalogu” zasobu, którego poszukuje, moze zgłosić to do Konsultanta i taka nowa platforma zostanie utworzona.Zebrany kontent pochodzi z k zebranych materiałów, które powstały w różnym okresie w projektach KOWEZiU oraz ORE. Uzupełniany jest o materiały opracowywane przez nauczycieli szkół współpracujących w ramach projektu B-learning.
Materiały edukacyjne dla szkolnictwa zawodowego TUTAJ
WIĘCEJ PRZECZYTASZ NA BLOGU TUTAJ
Zyta Czechowska- Nauczyciel Roku 2019, dyrektor i właściciel Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, współautorka książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci?". Absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna, od 26 lat terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej. Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współautorka projektu sieci współpracy nauczycieli „ SPEcjalna sieć współpracy nauczycieli”, prowadzi warsztaty, szkolenia i Rady Pedagogiczne dla nauczycieli z zakresu stosowania i wdrażania TIK. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Trenerka Cyfrowego Dialogu w zakresie programowania. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie. Ambasadorka Programu eTwinning. Ambasadorka Dell Technologies.
Print Friendly, PDF & Email
2 odpowiedzi na “ONLINOWA SZKOŁA- WIRTUALNE LEKCJE NA PLATFORMACH EDUKACYJNYCH”
Matematyka dla szkół średnich? Na stronie howgh.pl znajdują się rozwiązania zadań krok po kroku oraz wyjaśnienia zagadnień teoretycznych. Nauka poprzez naśladowanie #howgh
Gdzie znajdę platformę z lekcjami informatyki dla szkół ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych z Zakresu EXCELA, BAZ DANYCH